آزمون تافل در آموزشگاه زبان پویا

آموزشگاه زبان پویا مفتخر به برگزاری اولین آزمون سراسری کشوری تافل کودک و نوجوان در استان البرز با تایید رسمی از کمپانی ETS و نمایندگی رسمی کمپانی ایزی می باشد.

همچنین با همکاری اساتید مجرب و با برگزاری کلاس های آمادگی آزمون تافل، داوطلبان را جهت کسب نمره مطلوب در مدت زمان مورد نظر یاری می کند.

دوره های آمادگی آزمون تافل در این آموزشگاه به طرق زیر قابل اجراست:
 • کلاس های ترمیک 
 • نیمه گروهی  
 • خصوصی 
   
زمان بندی کلاس های مذکور با توجه به زمان های آزاد داوطلبان و استاد مربوطه قابل اجرا بوده و داوطلبان از این بابت نگرانی نخواهند داشت.
 

توضیحات بیشتر درباره تافل
 

 1. تافل چیست؟
   
 2. تافل کتبی و کامپیوتری
   
 3. آزمون کتبی تافل
   
 4. بخش شنیداری آزمون کتبی تافل
 5. بخش ساختار و نگارش آزمون کتبی تافل
   
 6. بخش درک مطلب آزمون کتبی تافل
   
 7. آزمون کامپیوتری تافل
   
 8. بخش شنیداری آزمون کامپیوتری تافل
   
 9. بخش ساختار آزمون کامپیوتری تافل
   
 10. بخش درک مطلب آزمون کامپیوتری تافل
   
 11. بخش نوشتاری آزمون کامپیوتری تافل
   

 

 تافل چیست؟

تافل (TOEFL) يک آزمون جامع زبان انگليسي است که براي ورود به بيش از 4400 کالج و دانشگاه در ايالات متحده و کانادا و ديگر بخش های جهان، مورد نياز مي‌باشد. همچنين خارجياني که داراي مشاغل حرفه‌اي مي‌باشند، براي ادامه فعاليت هاي حرفه‌ايشان در آمريکا و کانادا مرتباً به يک رتبه تافل نياز دارند. نمره کسب شده در اين آزمون جهت پذيرش در اين دانشگاه ها به مدت دو سال داراي اعتبار مي باشد.
 

تافل کتبی و کامپیوتری
 

از سال 1968 تا 1998، آزمون تافل فقط به صورت کتبي برگزار مي‌شد. شرکت کنندگان پاسخ‌هايشان را روي يک برگه با مداد علامت مي‌زدند. در سال 1998 ETC كه آزمون تافل را تهيه مي‌کند و Sylvan Learning Systems که برگزاری نسخه کامپيوتري تافل را بر عهده دارد، براي اولين بار اين آزمون را به صورت کامپيوتري عرضه کردند.
 
علاوه بر اين دو نسخه (کتبی و کامپیوتری)، قرار است يک آزمون کاملاً جديد نيز در آينده نزديک ارائه شود. اين آزمون جديد تفاوت هاي زيادي با دو نسخه موجود خواهد داشت. از آن جمله مي‌توان به اضافه شدن بخش «Speaking» اشاره كرد. از آنجايي که اين بخش تاکنون در تافل مورد سنجش قرار نگرفته است، مي‌توانيم انتظار تغييرات بزرگي را در ساختار اين آزمون داشته باشيم.
 

آزمون کتبی تافل (PBT)

تافل کتبي يک آزمون زمانبندي شده است که از سه بخش اصلي تشکيل شده است:
 
1- بخش شنيداري 50 پرسش 35 دقيقه
2- بخش ساختار و نگارش 40 پرسش 25 دقيقه
3- درک مطلب 50 پرسش 55 دقيقه
 

بخش شنيداری(آزمون کتبی)

اين بخش از تافل توانايي شما را در درک مکالمه‌هاي انگليسي آمريکايي مورد سنجش قرار مي‌دهد. اين بخش خود به سه قسمت تقسيم مي‌شود. قسمت اول اين بخش (Part A) شامل مکالمه‌هايي کوتاه مي‌باشد که بين دو نفر صورت مي‌گيرد و پس از پايان هر مکالمه پرسشي مبني بر اينکه چه چيزي بين اين دو نفر رد و بدل شده است و يا پرسشي در مورد زمان يا مکان اين مکالمه، مطرح مي‌شود.
 
در قسمت دوم (Part B) مکالمه‌هاي گسترده‌تري بين دو يا چند نفر انجام مي‌شود و قسمت سوم (Part C) نيز دربرگيرنده نطق‌ها و سخنراني‌هايي است که بيشتر حول و حوش موضوعات دانشگاهي و آکادميک مي‌باشد.
 
بخش ساختار و نگارش(آزمون کتبی)
 
اين بخش دو دسته از سؤالات را در بر مي‌گيرد و هر دو دسته براي سنجش توانايي شما در تشخيص گرامر و ساختار صحيح در يک متن طراحي شده‌اند. در دسته اول سؤالات (ساختار يا Structure) شما بايد ساختار صحيح و ترتيب لغات را تشخيص دهيد. اين دسته از سؤالات از يک جمله با يک يا چند جاي خالي تشکيل شده است و شما بايد گزينه‌اي را که به بهترين نحو جمله را تکميل مي‌کند، انتخاب کنيد. در دسته دوم سؤالات (نگارش يا Written Expression) هم شما با جملات کاملي روبرو مي‌شويد که زير چهار تا از کلمات آنها خط کشيده شده است و شما بايد کلمه يا عبارت نادرست را شناسايي کنيد.
 
بخش درک مطلب(آزمون کتبی)
 
 مهارت کافي در درک متون انگليسي و نيز دايره لغات خوب، کليد موفقيت در همه بخش هاي تافل محسوب مي‌شود، اما در اين بخش اين مهارت ها بطور خاص مورد ارزيابي قرار مي‌گيرند. اين بخش از آزمون تافل معمولاً شامل پنج متن در زمينه‌هاي علمی و دانشگاهي مي‌باشد و به دنبال هر متن 10 پرسش مطرح مي‌شود. همه اطلاعاتي که براي پاسخ به پرسش ها نياز داريد در داخل متنها گنجانده شده است و شما نياز به پيش‌زمينه علمي خاصي نداريد.
 

آزمون کامپيوتري تافل (CBT)

نسخه کامپيوتري آزمون تافل از بخشهاي زير تشکيل شده است:
 
1- بخش شنيداري 50-30 پرسش 60-40 دقيقه
2- ساختار 25-20 پرسش 20-15 دقيقه
3- درک مطلب 60-44 پرسش 90-70 دقيقه
4- بخش نوشتاري 1 انشاء 30 دقيقه
 
بخش شنيداري (آزمون کامپیوتری)
 
بر خلاف آزمون کتبي، شما براي شنيدن از گوشي (headphone) استفاده مي‌کنيد. همچنيـن در آزمـون کامپيوتري علاوه بر صـدايي که مي‌شنويد، يک تصويــر هم به نمـايش در مي‌آيد. به همراه هر پرسش گزينه‌هايي در صفحه نمايش داده مي‌شوند که بجاي حروف C ،B A و D، کنار هر گزينه يک بيضي ديده مي‌شود و شما بايد روي پاسخ(هاي) صحيح کليک کنيد.
 
در آزمون کامپيوتري تافل گاهي بيش از يک پاسخ صحيح وجود دارد. در چنين حالتي به شما گفته مي‌شود که چند پاسخ صحيح را بايد انتخاب کنيد.
 
اين بخش به دو قسمت تقسيم مي‌شود. قسمت اول شامل مکالمات کوتاهي است که البته کمي از تافل کتبي طولاني‌تر است. در قسمت دوم هم شما با مکالمه‌ها و سخنراني هاي طولاني‌تري روبرو مي‌شويد.
 
بخش ساختار(آزمون کامپیوتری)
 
اين بخش آزمون تافل کامپيوتري، درست مانند تافل کتبي است، با اين تفاوت که شما بجاي علامت زدن با مداد روي کاغذ، با ماوس روي گزينه صحيح کليک مي‌کنيد.
 
بخش درک مطلب(آزمون کامپیوتری)
 
 در اين بخش شما ابتدا متني را مي‌خوانيد که معمولاً طولاني‌تر از آن است که همه آن در يک صفحه نمايش ديده شود. بنابراين شما مجبور خواهيد بود از «نوار مرور» براي ديدن (يا مرور) بقيه متن استفاده کنيد (تا زمانيکه «مرور» متن را تمام نکرده باشيد، کامپيوتر پرسش ها را در اختيار شما نمي‌گذارد). در اين مرحله بايد روي گزينه Proceed کليک کنيد. حال شما متن را در سمت چپ و پرسش را در سمت راست صفحه نمايش خواهيد ديد. در اين مرحله شما مي‌توانيد با کليک روي گزينه Prev به پرسش قبلي برگرديد.
 
بخش نوشتاري(آزمون کامپیوتری)
 
 اين بخش جدا از رتبه کلي شما گزارش مي‌شود. بخش نوشتاري در حال حاضر در آزمون کامپيوتري تافل گنجانده شده است. اين انشاء را هم مي‌توان با قلم روي يک پاسخ‌نامه نوشت و هم مي‌توان مستقيماً در کامپيوتر تايپ نمود. در اين حالت مي‌توانيد از گزينه‌هايي مثل delete، paste، cut و... استفاده کنيد.