زبان ترکی استانبولی

آموزشگاه زبان پویا آموزش زبان ترکی استانبولی را با استفاده از کتابهای istanbul وHITIT  yeni و Yedi İklim Türkçe در سطوح ابتدایی تا پیشرفته با تاکید بر تقویت مکالمه و گرامر زبان آموزان در برنامه کار خود دارد.

کادر آموزشی این موسسه اساتید مجربی در زمینه آموزش زبان ترکی استانبولی گرد هم آورده و آماده ارائه برترین خدمات در این زمینه به متقاضیان می باشد.

کلاس های آموزش زبان ترکی به صورت عمومی و خصوصی در طول هفته و همچنین روزهای پنجشنبه و جمعه، در این موسسه برگزار می شود. هماهنگی زمان برگزاری کلاس ها با زمان های آزاد داوطلبان و استاد بوده و از این نظر مشکلی برای فراگیر بوجود نخواهد آمد.

برای اطلاع از دوره های جدید ( آنلاین یا حضوری) با آموزشگاه تماس بگیرید.

 
معرفی کتاب  yeni HiTiT

یکی از جدیدترین و بهترین منابع آموزش زبان ترکی استانبولی برای افراد غیر ترک زبان مجموعه کتاب های yeni HiTiT می باشد.
 این مجموعه شامل 6 سری کتاب آموزشی و تمرین زبان ترکی استانبولی می باشد. جلد اول کتاب یعنی کتاب HiTiT1 شامل 12 درس می باشد که شامل پایه ای ترین نکات آموزش ترکی استانبولی به صورت گام به گام و از الفبا تا پیشرفته است. در صفحات اول کتاب تعداد درس ها و محتوای آموزشی دروس و همچنین مقدار زمان مورد نیاز جهت آموزش برای هر کتاب آورده شده است. جلد های بعدی کتاب نیز ادامه ی دروس کتاب های ماقبل خود می باشند. قابل ذکر است که فایل صوتی  که به همراه کتاب ها ارایه می گردد منبع کمک آموزشی مهمی برای زبان آموزان ترکی استانبولی است. بعد از گذراندن هر کتاب تمامی زبان آموزان به راحتی قادر خواهند بود که مکالمه ی ترکی استانبولی، نوشتار، خواندن و مهارت های دیگر را در سطح عالی استفاده نمایند. با توجه به این که منابع آموزشی ترکی استانبولی متعدد می باشد لذا بر مبنای تعین سطح هر فرد یادگیری و آموزش منابع مرتبط طبق استانداردهای دانشگاه های آنکارا و همچنین آزمون تومر به زبان آموزان توصیه می گردد.

معرفی کتاب Yedi İklim Türkçe
 

یکی از بی نظیر ترین و جامع ترین کتاب های آموزش ترکی استانبولی میتوان به کتاب یدی اقلیم (هفت اقلیم) yedi iklim türkçe)) اشاره و نام برد. این کتاب توسط نویسندگان مطرحی همچون ibrahim gultekin)( mahir kalfa)( ibrahim atabey)) تدوین شده است.  و توسط مرکز فرهنگی یونوس امره (Yunus Emre Enstitüsü) به چاپ رسیده است. این کتاب در سال 2015 توسط یونوس امره به بازار های جهانی عرضه شد. مجموعه کتاب های آموزشی هفت اقلیم در ایران در 5 سطح آموزشی به چاپ رسیده است و توسط بسیاری از موسسات برای آموزش زبان ترکی استفاده میشود. پک کامل کتاب yedi iklim türkçe)) در برگیرنده کتاب درسی، کتاب تمرین، کتابچه شنیداری و کتاب راهنمای معلم و فایل صوتی تشکیل شده است.
مجموعه‌ی کتب Yedi İklim Türkçe منبعی معتبر برای یادگیری زبان ترکی است. این کتاب هرچهار مهارت Listening، Writing، Speaking و Reading را برای زبان‌آموزان به خوبی پوشش می‌دهد. در انتهای هر فصل واژگان جدید و دستور زبان گنجانده شده است.

 

آزمون توانایی زبان ترکی استانبولی چیست؟ 

آزمون توانایی زبان ترکی استانبولی آزمونی است که توسط انیستیتو فرهنگی یونس امره به صورت استاندارد در تمام جهان برای سنجش میزان تسلط افراد به زبان ترکی استانبولی به صورت اکادمیک برگزار می گردد.
 

اعلام نتایج آزمون توانایی ترکی استانبولی چه زمانی می باشد؟


معمولا رمان اعلام نتایج 15-30 روز می باشد.
 

دلیل شرکت در آزمون توانایی ترکی استانبولی (تومر)

همه ی کسانی که که قصد تحصیل یا اشتغال در ترکیه را دارند نیاز به شرکت در آزمون تومر دارند. افراد خارجی که قصد آموزش زبان ترکی استانبولی را دارند، دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در ترکیه را دارند، مدرسانی که قصد تدریس ترکی استانبولی به صورت حرفه ای را دارند، مترجمان زبان ترکی استانبولی و تمامی کسانیکه نیاز به برگه مستند مبنی بر توانایی زبان ترکی را دارند می توانند در این آزمون شرکت کنند.
در صورت شرکت در آزمون تومر و کسب نمره لازم، شرکت کننده برای تحصیل در دانشگاه های ترکیه از گذراندن یک سال دوره زبان در دانشگاه معاف خواهد شد. همچنین برای تمامی مصاحبه های کاری در ترکیه یا استخدام در دانشگاه های آن کشور، دارا بودن مدرک تومر منجر به معافیت از شرکت در آزمون استخدامی خواهد بود.
 
مرجع برگزارکننده آزمون تومر

مانند آزمون "TOEFL" که توسط "ETS" برگزار می شود آزمون TOMER نیز توسط UTS که مخفف "Uzaktan Turkce Sinavi" می باشد برگزار می شود و مرجع این آزمون دانشگاه آنکار می باشد و تمامی امور مربوط به برگزاری آزمون، ثبت نام، ارایه مدرک و ارائه نتایج توسط همین مرکز انجام می شود. این مرکز برای همین کار به کشورهای مختلف جهان و در شهرهای مختلف دنیا نمایندگی داده تا این آزمون و امور مربوط به آن در همه جا قابل دسترسی و اجرا باشد. در کشور ما هم بالطبع نمایندگانی دارد تا چنانچه فردی تمایل به شرکت در این آزمون داشت، مجبور نباشد به کشور ترکیه مراجعه کند. آدرس و شماره تلفن همه ی این نمایندگی ها در سایت مربوط به UTSقید شده است.
جهت پیدا کردن محل آزمون باید نسبت به اعتبار مرکز مورد نظر اطمینان حاصل شود. 
 

مدارک لازم جهت ثبت نام در آزمون تومر

یک قطعه عکس
یک کپی از پاسپورت (در صورت نداشتن پاسپورت، ترجمه و تایید کارت ملی به ترکی کفایت می کند)
 
هزینه شرکت در آزمون تومر

هزینه ی لازم برای ثبت نام در آزمون SERTIFIKA 100 یورو و برای آزمون DIPLOMA150 یورو  می باشد. تفاوت این دو آزمون در مدت و میزان اعتبار آنهاست. به عنوان مثال کسب نمره 90 در دومی به معنی داشتن مدرکی قابل ارائه در همه جا و معتبر تا پایان عمر شماست. در آزمون اول به عنوان مثال کسب نمره 65 که حد نصاب پذیرش دانشگاه هاست، تنها تا دو سال اعتبار خواهد داشت.  
 
نحوه ثبت نام در آزمون تومر
 
پس از پرداخت هزینه لازم و  ارائه مدارک به مرکز ثبت نام آزمون معتبر، ثبت نام انجام خواهد شد. در پایان ثبت نام به شرکت کننده پسوردی جهت ورود به سایت UTS   ارائه می شود. آزمون تومر به صورت آنلاین برگزار می شود. با استفاده از این پسورد می توان تا ده روز قبل از آزمون اصلی به انجام آزمون آزمایشی پرداخت. بدین ترتیب شرکت کننده با سوالات آزمون آشنا شده و نقاط قوت و ضعف خود را خواهد شناخت.
 
سطوح حاصل از آزمون تومر

همانطور که گفته شد با توجه به امتیازی که شرکت کننده از این آزمون به دست می آورد این آزمون سطح بندی شده و به شرکت کنندگان درجه مرتبط اعطا می گردد. این سه سطح ORTA/YOKSEK//TEMELکه به معنای پایه، متوسط و عالی است روی سه جلد 1،2،3 کتاب HITITنوشته شده و به ترتیب معادل مدرک بین المللی اروپا A2/B1/C1 است و هر یک از این سه سطح 100 سوال دارد و زمان آزمون در حدود 3 ساعت می باشد.
 
بخش های مختلف آزمون تومر
 
مهارت های 6 گانه زیر در آزمون تومر مورد سنجش واقع می شوند:
 
 DINLEME:شنیدن
DILBILGISI: گرامر 
 OKUMA: خواندن
KARSILIK KONUSMA: مکالمه
SOZLU ANLATIM: درک مطلب
YAZILI ANLATIM : نوشتن

زبان ترکی استانبولی در سفر

مطمئنا دانستن (یا آشنایی) زبان یک کشور می تواند مسافرت را برای شما بسیار راحت تر و لذتبخش تر کند. در کشور ترکیه آشنا نبودن به زبان ترکی میتواند برای شما به مشکل جدی تبدیل شود. افرادی که به زبان آذری آشنایی دارند بسیار راحت تر از بقیه هموطنان قادر به برقراری ارتباط در ترکیه خواهند بود.
متاسفانه در کشور ترکیه، صحبت کردن به زبان انگلیسی در اکثر موارد کمکی به شما نمی کند چون تعداد  افرادی که بتوانند انگلیسی (حتی خیلی ساده) صحبت کنند بسیار کم است. در برخی از شهر های مرزی ترکیه، بدلیل قومیت و فرهنگ نزدیک و نیز تعداد بالای مسافران ایرانی، ممکن است افرادی را ببینید که چند کلمه ای به زبان فارسی صحبت کنند.